Za 10 groszy
   Imieniny: Jadwigi i Florentyny
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Artykuły
· Dopisz Artykuł
· Ogloszenia drobne
· Reklama
· Katalog WWW
· System punktowy
· Twoje konto
· Zaproś sąsiada
· Szukaj w serwisie
· Listy maillingowe
· Giełda podręczników
· Kalendarz wydarzeń
· Galeria zdjęć
· Wwwizytówki
· Kontakt, pytanie

Moja dzielnica:
· Mapa dzielnicy
· Rozkład jazdy ZTM
· Książka telefoniczna

Zdjęcia Satelitarne:
· Omap
· Google
· Kolejka w Urzędzie Dzielnicy Bemowo

Usługi:
· Webdesign

  WWWIZYTÓWKI
Wojskowa Akademia Techniczna

Opieka kardiologiczna przez telefon 24h

Zamów Wwwizytówkę....

  KTO JEST ON-LINE?
Witaj, Gość
Pseudonim
Hasło

Zarejestruj się.
Jako użytkownik serwisu możesz więcej, np. zobaczysz kto jest on-line, ilu jest użytkowników, ...

  FIRMA ZNANA Z AFERY MOSTOWEJ ZNÓW WYGRYWA MIEJSKIE PRZETARGI
Wysłano dnia 05-09-2005 o godz. 08:25:58 przez Admin
Z Gazety Wyborczej/Stołecznej Autor: cezar

Firma Wojciecha Ławniczaka powiązana z dawną samorządową elitą warszawskiej PO wygrała duży przetarg organizowany przez administrację Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej prezydent Warszawy uważał, że miasto traciło na umowach


Nasza informacja mocno zdenerwowała w piątek prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego (PiS). - To niemożliwe! Natychmiast zlecę kontrolę tego przetargu - zapowiedział zaskoczony.

Wcześniej powtarzał, że stolica traciła na umowach z firmą ZBM Inwestor Zastępczy, która należy do Wojciecha Ławniczaka. Podawał ją jako dowód na moralne zepsucie elit zwalczanego przezeń tzw. układu warszawskiego (koalicji SLD-PO, a wcześniej UW).

Mostowa przeszłość

Właściciel ZBM Inwestor Zastępczy Wojciech Ławniczak i jego była żona Małgorzata to główni bohaterowie afery mostowej. Dwa lata temu wyszły na jaw ich powiązania rodzinne i towarzyskie z elitą Platformy Obywatelskiej współrządzącą miastem do 2002 r. Małgorzata Ławniczak-Hertel od lat działa jako radna. Jej drugi mąż Jerzy Hertel, poseł PO, był wysokim rangą urzędnikiem miejskim nadzorującym budowę mostów. Należał do bliskich współpracowników Pawła Piskorskiego, byłego prezydenta Warszawy.

Wtedy firma Ławniczaka zdobywała lukratywne zlecenia od miasta. Nadzorowała największe inwestycje - budowę tras Świętokrzyskiej i Siekierkowskiej. Np. za doprowadzenie tej ostatniej do skrzyżowania z Płowiecką dostanie ok. 5 mln zł.

Ujawnienie tych faktów wywołało polityczną burzę. Małgorzatę Ławniczak wyrzucono z Platformy za naruszenie standardów moralnych. Wydawało się, że firma Wojciecha Ławniczaka nie ma już czego szukać w stolicy.

Nic o zarzutach

Tymczasem Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z konsorcjum, w skład którego wchodzi ZBM Inwestor Zastępczy i firma Profil. Dlaczego do pilnowania prac przy rondzie Starzyńskiego (budowa ma się zacząć we wrześniu i pochłonie 86 mln zł) urzędnicy potrzebują prywatnej firmy? - Wymaga tego Unia Europejska, która współfinansuje inwestycję - odpowiada Adam Czugajewicz z biura prasowego Zarządu Dróg Miejskich. Dodaje, że zwycięskie konsorcjum zaproponowało najniższą cenę.

Czy drogowcy są zadowoleni z dotychczasowych prac ZBM Inwestora Zastępczego? Przypomnijmy, że w 2004 r. kontrolerzy NIK badający budowę Trasy Świętokrzyskiej wytknęli firmie wiele nieprawidłowości. Niejasne były okoliczności przejęcia nadzoru nad budową przez firmę Wojciecha Ławniczaka od państwowego Zakładu Budownictwa Mostowego oraz zlecanie dodatkowych robót nieujętych w projekcie.

- Nic nie wiem o jakichś zarzutach do ich pracy - twierdzi Adam Czugajewicz. Dodaje, że firmę można odrzucić z przetargu dopiero wtedy, gdy zarzuty potwierdzi sąd. Tak wynika z orzecznictwa Urzędu Zamówień Publicznych. Zaś na firmie Ławniczaka nie ciążą wyroki.

Nie wiedzieli

Wczoraj Wojciech Ławniczak nie chciał z nami rozmawiać. Stwierdził jedynie, że "ma dość łatki łapówkarza, która do niego przylgnęła". Jego była żona Małgorzata Ławniczak-Hertel podkreślała zaś, że dawno już nie ma udziałów w firmie byłego męża. A o jego ostatnim zwycięstwie w przetargu dowiedziała się przypadkiem.

- Nasze prawo nie powala odrzucić oferty z powodu zastrzeżeń natury moralnej - mówi Andrzej Urbański, odpowiedzialny za drogi wiceprezydent Warszawy. Dodaje jednak, że szczegółów nie zna, bo o zwycięstwie ZBM Inwestora Zastępczego dowiedział się od nas. - Gdy rozstrzygano przetarg, byłem na urlopie za granicą - stwierdził.


 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Z Gazety Wyborczej/Stołecznej
· Napisane przez Admin


Najczęściej czytany artykuł o Z Gazety Wyborczej/Stołecznej:
Samoobsługowe kasy w Auchan!


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"User's Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1999-2010

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund